Náš cíl:

Vyvážený hospodářský a sociální rozvoj Děčínska a Šluknovska a zvyšování životní úrovně obyvatel regionu Děčín v kontextu se strategií rozvoje Ústeckého kraje.

V jakém regionu HSRD působí?

Děčínsko leží v Ústeckém kraji, jeho součástí je Šluknovský výběžek a je tak nejsevernějším místem České republiky. Sousedí s regiony Ústí nad Labem, Litoměřice a Česká Lípa (v Libereckém kraji). Severní hranice území je zároveň i státní hranicí s Německem. Svou rozlohou 909 km2 je Děčínsko čtvrtým největším okresem v Ústeckém kraji a se 134 068 obyvateli (k roku 2005) 132 718 (k roku 2012) je ze sedmi okresů Ústeckého kraje regionem nejlidnatějším. Z celkové rozlohy tvoří 40 % zemědělské pozemky (z toho 33 % orná půda, tj. 13 % rozlohy okresu), ze zbylých 60 % tvoří 82 % lesy, tj. 49 % rozlohy okresu – to představuje největší výměru lesních porostů ze všech okresů Ústeckého kraje.


Nejvyššími body jsou hora Jedlová (774 m n. m.) a Děčínský Sněžník (723 m n. m.), naopak nejníže položeným místem (i v rámci celé ČR) je hladina řeky Labe ve Hřensku (115 m n. m.). Labe, které odvádí vodu z převážné části Čech, spojuje ČR s mořem a jeho přístavy. Koryto je tu široké 100–150 m. Největší místní přítoky jsou Ploučnice, Jílovský potok a řeka Kamenice v blízkosti státní hranice. Řeka Mandava v severní části okresu patří k povodí Odry. Děčínsko je oblast s výjimečným přírodním bohatstvím se známými skalními útvary v pískovcových skalách, národním parkem a chráněnými krajinnými oblastmi. V chladnějších měsících bohužel údolí Labe často trpí díky teplotním inverzím a západním větrům přinášejícím exhalace společně s místním znečištěním nepříjemným smogem.

 

 

Okres Děčín je rozdělen na 52 obcí, z nichž 14 má statut města: Arnoltice, Benešov nad Ploučnicí, Bynovec, Česká Kamenice, Děčín, Dobkovice, Dobrná, Dolní Habartice, Dolní Podluží, Dolní Poustevna, Doubice, Františkov nad Ploučnicí, Heřmanov, Horní Habartice, Horní Podluží, Hřensko, Huntířov, Chřibská, Janov, Janská, Jetřichovice, Jílové, Jiřetín pod Jedlovou, Jiříkov, Kámen, Krásná Lípa, Kunratice, Kytlice, Labská Stráň, Lipová, Lobendava, Ludvíkovice, Malá Veleň, Malšovice, Markvartice, Merboltice, Mikulášovice, Rumburk, Růžová, Rybniště, Srbská Kamenice, Staré Křečany, Starý Šachov, Šluknov, Těchlovice, Valkeřice, Varnsdorf, Velká Bukovina, Velký Šenov, Verneřice, Veselé, Vilémov.

 

Území obcí v okresu Děčín:

 

Obce v okresu Děčín se statutem měst:

 

Mikroregiony v okresu Děčín:

 

Znaky obcí v okresu Děčín:

 

 

6.11.2013 - Hospodářské noviny - Šluknovsko až do dna

 

 

 

 

Publikováno  22.07.2018